Arts and Sciences College Committees

▼   Academic Programs and Planning Committee (APPC)
Jason Coym
Murlene Clark
Zoya Khan -Chair
Andrew Lewis
Rebecca Mindock
Samuel Baker
Sam Fisher
Leo Mundy
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   African-American Studies Committee
Mia Anderson
Kern Jackson - Chair
Steven Trout
Martha Jane Brazy
Luis Rivera
S.E. Costanza
Kim Pettway
Christina Lindeman
Mia Anderson
Kern Jackson - Chair
Steven Trout
Martha Jane Brazy
Luis Rivera
S.E. Costanza
Kim Pettway
Christina Lindeman
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   College Graduate Curriculum Committee
Brian Axsmith
Richard Ward
Ellen Harrington
Martha Jane Brazy
Ron Kiene
Cornelius Pillen
Jeannette Fresne
Sam Fisher - Chair
Charles Brown
Christopher Freed
Diane Gibbs
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Diversity Committee
Glen Philips
Larry Yet - Chair
Mia Anderson
Frances Mujica
Kern Jackson
Lisa Roddy
Zoya Khan
Brian Whitener
Selvi Bearslan
Anne Jeffrey
Jianing Han
Shoon Lio
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   Faculty Awards Committee
Glen Borchert
Lyle Miller
Andrew Murray
Annmarie Guzy
Andrei Pavelescu
Robert Holm
Albert Gapud
Jaclyn Bunch
Leslie Gregoricka
Tony Wright - Chair
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Gender Studies Committee
Cynthia Delaney
April Taylor
Kern Jackson
Becky McLaughlin
Christine Rinne
Martha Jane Brazy - Chair
Laura Moore
Sarah Koon-Magnin
Christina Lindeman
Elizabeth Rivenbark
Stephanie Volf
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Graduate Academic Standards Committee
Michelle Strong
John Lehrter
Benjamin Hill
Rebecca Mindock
Thomas Shaw
Anne Jeffrey
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Graduate Final Course Grade Grievance Committee
Mary Kroetz
Patricia Mark - Chair
Brian Dzwonkowski
Steve Brick
Merill Jenkins
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   International Education Committee
Delwar Hossain
Frances Mujica
Nicholas Gossett
Christine Rinne - Chair
Claire Cage
Timothy Lombardo
Rajarshi Dey
Scott Liebertz
Laura Powell
Doug Marshall
Alma Hoffman
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Mid-Probationary Review Committee

Sytske Kimball
Eric Loomis
Richard Ward

▼   Museum Committee
Kern Jackson
David Meola
Marsha Hamilton Co-Chair
Erin Nelson
Phil Carr - Co-Chair
Christina Lindeman
Kara Burns
Candice Cravins
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Promotion Committee
Alexandra Stenson
Larry Beason
Susan McCready - Chair
Mara Kozelsky
Romulus Godang
Joshua Foster
Ben Shamback
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Sabbatical Committee
Brian Axsmith
Richard Sykora
Nicole Amare - Chair
Pat Cesarini
Henry McKiven
Scott Carter
Thomas Rowell
Corina Schulze
Kenneth Hudson
Elizabeth Rivenbark
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Summer Professional Development Awards Committee
Adam Chupp
Matthew Reichert
Steven Schulze
Richard Hillyer
Mihaela Marin
Rebecca Williams - Chair
Andra Bohnet
Vasily Prokhorov
Mark Yates
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Support and Development Awards Committee
Megan Sparks
Patrick Shaw
Harry Miller - Chair
Alison Robertson
Armin Straub
Stephen Young
Jianing Han
Matt Hopson-Walker
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Tenure Committee
Alexandra Stenson
Larry Beason
Susan McCready
Mara Kozelsky
Jorg Feldvoss
Laura Moore
Allen Hillman
Romulus Godang
Joshua Foster
Ben Shamback – Chair
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Undergraduate Academic Standards Committee
Juan Mata - Chair
Nadia Bush
Paul Hurley
Jessica Sims
Maria Byrne
Hosik Min - Alt
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   Undergraduate Final Course Grade Grievance Committee
Kelly Major
April Taylor
Alex Beebe
John Halbrooks
Elena Pavalescu
Sarah Koon-Magnin - Chair
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   Undergraduate Scholarship Committee
LTC Scott Lamont
Katherine Rigsby
Rebecca Britton
Annmarie Guzy - Chair
Roberto Robles-Valencia
Mischa Armstrong
LTC Erwin Morris
Michael Boleman
Matt Johnson
Dr. Robert Coleman, Ex Officio